Sociālā antropoloģija

Kvalitatīvie un etnogrāfiskie pētījumi

Pētījumi, kuros ar kvalitatīvajām metodēm tiek padziļināti pētītas iesaistīto pušu izpratnes, prakses, pieredzes un attiecības to sociālajā un vēsturiskajā kontekstā. Var ietvert padziļinātās, līdzdošanās, dzīvesstāsta, foto-izdibināšanas un fokusa grupu intervijas, līdzdalīgos un aktivitāšu novērojumus, kā arī vizuālās un mākslas metodoloģijas.

Aivita Putniņa
(aivita.putnina@lu.lvhttps://www.antropologija.lu.lv/

Kārlis Lakševics
(karlis.laksevics@lu.lv; 26129702; https://www.antropologija.lu.lv/)

Rīcībpolitikas analīze un etnogrāfija

Normatīvā regulējuma un rīcībpolitikas dokumentu mērķu, plānu un izmanto diskursu analīze attiecībā pret tās aptverto sociālo kontekstu. Var ietvert politikas dokumentu analīzi, intervijas ar politikas veidotājiem, iesaistītajām pusēm un mērķa grupām, kā arī ārvalstu pieredzes apkopošanu un kontekstuālo analīzi.

Aivita Putniņa
(aivita.putnina@lu.lvhttps://www.antropologija.lu.lv/)

Kārlis Lakševics
(karlis.laksevics@lu.lv; 26129702; https://www.antropologija.lu.lv/)

Ietekmes izvērtējumi

Programmu, projektu vai rīcībpolitikas panākto pārmaiņu un efektivitātes mērījumi, izmantojot kvalitatīvās un kvantitatīvās metodes. Var ietvert intervijas un fokusa grupas diskusijas ar mērķa grupu un pakalpojuma sniedzējiem, aptaujas pirms un pēc programmas uzsākšanas, līdzdalīgo novērojumu dažādos intervences posmos u.c.

Aivita Putniņa
(aivita.putnina@lu.lvhttps://www.antropologija.lu.lv/)

Kārlis Lakševics
(karlis.laksevics@lu.lv; 26129702; https://www.antropologija.lu.lv/)

Lietotāja pieredzes izpēte

Pētījumi, kuros tiek analizētas lietotāja interakcijas ar pakalpojumu, saskarni vai uzņēmumu, potenciāli piedāvājot alternatīvu lietotāja pieredzes dizainu. Var ietvert lietotāju pieredzes kartēšanu, dizaina darbnīcas, etnogrāfiskus lietošanas novērojumus un lietojamības testus.

Kārlis Lakševics
(karlis.laksevics@lu.lv; 26129702; https://www.antropologija.lu.lv/)

Dizaina un nākotnes antropoloģija

Pētījumi un darbnīcas, kurās tiek izspēlēti un kopradīti dažādi nākotnes scenāriji, līdzdalīgi un kontekstam atbilstoši dizainējot dažāda tipa risinājumus un sociālo izpratni par tiem. Var ietvert dizaina darbnīcas, mākslā-balstītas metodes, atpakaļplānošanu, Delfu metodi u.c. līdzdalīgās koprades formas.

Kārlis Lakševics
(karlis.laksevics@lu.lv; 26129702; https://www.antropologija.lu.lv/)

Līdzdalīgie rīcībpētījumi

Pētījumi, kuros (1) pētījuma dalībnieki ir iesaistīti pētījuma veikšanā un analīzē, bet (2) pētījuma rezultātā tiek definēta un aktualizēta kontekstuāli nepieciešamā rīcība. Var ietvert dažādu mērķgrupu iesaisti problēmas risināšanā, kolektīvās analīzes darbnīcas un radošas pētījuma prezentācijas formas kopienā.

Aivita Putniņa
(aivita.putnina@lu.lvhttps://www.antropologija.lu.lv/)

Kārlis Lakševics
(karlis.laksevics@lu.lv; 26129702; https://www.antropologija.lu.lv/)

Lietišķā socioloģija; Sociālā antropoloģija

Mutvārdu vēstures un dzīvesstāstu pētījumi

Pētnieku grupa piedāvā pētījumus par Latvijas kultūras un sociālo vēsturi, kā izziņas avotus izmantojot biogrāfiskos atmiņu stāstus. Iekļaujoties starptautiskā kontekstā, tiek veidota pieeja avotu analīzei, balstoties dzīvesstāstu intervijās, kas apkopotas Nacionālā mutvārdu vēstures krājumā. Sociālo procesu izpēte, sociālās informācijas apkopošana un analīze, dažādu kvalitatīvās datu ieguves un analīzes metožu izmantošana, kas ļauj konceptuāli izprast sabiedrību un tajā notiekošos procesus un veikt argumentētu sociālo procesu analīzi. 

 

Kaspars Zellis (mutvārdu vēstures pētnieku grupa)
(kaspars.zellis@gmail.com;  67034861; www.mutvarduvesture.lv

Lietišķā socioloģija; Citas socioloģijas un sociālā darba apakšnozares

Vērtību pētījumi

Pētījumi par Latvijas sabiedrības vērtību, vērtībuzskatu un attieksmju, piederības sajūtu izmaiņām laika griezumā un starptautiskā kontekstā. 

Ilze Koroļeva (socioloģijas pētnieku grupa)
(ilzek@petijums.lv; 67034861; www.fsi.lu.lv)

Integrācijas pētījumi

Integrācijas nosacījumu pētniecība, t. sk. pētījumi par uzņemšanas kontekstu un nepieciešamo atbalstu atšķirīgām imigrantu grupām, t. sk. remigrantiem. 

Ilze Koroļeva (socioloģijas pētnieku grupa) (ilzek@petijums.lv; 67034861; www.migracija.lv)

Jaunatnes pētījumi

Pētījumi, kas veicina jaunatnes un jauniešu integrēšanās problēmu risināšanu, no vienas puses, pievēršoties jautājumam par to, vai šis process ir labvēlīgs pašiem jauniešiem, no otras – vai tas nerada draudus sabiedrībai. Jauniešu sociālās iekļaušanas un atstumtības mehānismu analīze, jaunatnes dzīves kvalitāte. 

Ilze Koroļeva (socioloģijas pētnieku grupa)
(ilzek@petijums.lv; 67034861; www.fsi.lu.lv)

Migrācijas un diasporas pētījumi

Starpdisciplināra pētnieku grupa piedāvā pētniecisko instrumentu, metodoloģiju un apjomīgu respondentu kontaktu bāzi, kas kalpo par pamatu regulārai socioloģiskas informācijas ieguvei par Latvijas diasporu – migrācijas monitoringam, sekojot līdzi izmaiņām Latvijas emigrantu socioloģiskajā profilā, ģimeņu un bērnu migrācijas pieredzei un dinamikai, nacionālās un transnacionālās identitātes veidošanās izpētei, valodas un kultūras saglabāšanas praksēm, migrācijas un līdzdalības dinamikai, izglītības finansēšanas modeļu izstrādei, darba atrašanas veidus un migrantu mobilitātei darba tirgū, emigrantu komunikācijai sociālajos portālos, kā arī citām tēmām. Migrācijas un remigrācijas procesi tiek pētīti un modelēti gan ar kvantitatīvo, gan arī kvalitatīvo pētījumu metožu palīdzību.

Inta Mieriņa (socioloģijas pētnieku grupa)
(inta.mierina@gmail.com; 67034861; www.migracija.lv

Lietišķā socioloģija

Kvantitatīvie pētījumi socioloģijā

Pilna cikla pētījumu realizācija (tiek uzturēts ārštata intervētāju tīkls) valsts un privātiem pasūtījumiem un projektiem (īpaši kvantitatīviem, t. sk. starptautiski salīdzinošiem un longitudināliem), sniedzot rekomendācijas un izstrādājot problēmrisinājumu modeļus un stratēģiju scenārijus. Pētnieki specializējas metodoloģijas izstrādē, dažādu zinātnisko un sociālo problēmu izpētē, informācijas iegūšanas un apstrādes metožu attīstīšanā un izvērtējumā, rekomendāciju izstrādē, politikas izvērtējumos. Tiek nodrošinātas pasūtījumu izpilde un konsultācijas par jautājumiem, kas saistīti ar socioloģisko pētījumu metodoloģiju, un plašu problēmu loku.

 

Ilze Koroļeva (socioloģijas pētnieku grupa)
(ilzek@petijums.lv; 67034861; www.fsi.lu.lv

Lietišķā socioloģija; Etnoloģija

Etnosocioloģijas pētniecība

Pētījumi par etnopolitiku, etniskajām attiecībām un sabiedrības integrāciju, nacionālās identitātes un apziņas veidošanos Latvijā un krievu intelektuālās tradīcijas kultūru Latvijā ar mērķi salīdzināt Latvijas pieredzi ar procesiem citās Eiropas valstīs, kā arī izpētīt etnisko attiecību kompleksu un vēsturiskās atmiņas diskursu ietekmi 20. gadsimtā Latvijai tuvākos reģionos. Nacionālās identitātes veidošanās tendenču un faktoru analīze daudzdimensionālā diskursā, izmantojot datu un metožu triangulāciju.

 

Vladislavs Volkovs (socioloģijas pētnieku grupa) (vladislavs.volkovs@inbox.lv; 67034861; www.fsi.lu.lv)

Citas socioloģijas un sociālā darba apakšnozares

Pētniecības ētika 

Kvalitatīva, kvantitatīva un teorētiska izpēte par pētniecības ētikas principu īstenošanu, pētījuma dalībnieku tiesībām, informēto piekrišanu, personas datu aizsardzību pētījumos, medicīnas tehnoloģiju un biotehnoloģiju izstrādes un izmantošanas ētiskajiem aspektiem autorības kritērijiem, zinātnisko publikāciju ētiku, interešu konfliktiem pētniecībā. Informētās piekrišanas veidlapu izstrāde. Biomedicīnas pētījumu pieteikumu izskatīšanas process un prasības pētījumu ētikas komitejās. Pētījumu ētikas aspektu izvērtēšana. 

Signe Mežinska
(signe.mezinska@lu.lvhttps://www.lu.lv/par-mums/struktura/fakultates/medicinas-un-dzivibas-zinatnu-fakultate/